תאונות דרכים ונפגעי גוף

נושא הפיצויים בגין תאונות דרכים מוסדר במסגרת החוק לפיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה- 1975.

בשל ריבוי התאונות והתביעות המשפטיות הנגזרות מהן, החליט המחוקק לקבוע חוק שיהיה יחודי למקרים של "תאונות דרכים" שהיתרון שלו יהיה ביצירת מנגנון פשוט יחסית לבירור התביעות.

מהי תאונת דרכים?
הגדרת "תאונת דרכים" לפי לשון החוק אינה רק המקרה הקלאסי בו רכב אחד פוגע באחר, אלא חולשת אף על מקרים אחרים. ולכן יש חשיבות מכרעת קודם לכל לסווג את המקרה האם מדובר ב"תאונת דרכים" כפי שהחוק מגדיר או במקרה אחר. תאונה יכולה להיות מפגיעה בהולך רגל דרך נפילה באוטובוס כתוצאה מבלימה שלו ועד לפגיעה מרכב בירידה ממנו.

ניהול ההליך
אם אכן מדובר בתאונת דרכים יש חובה להגיש את התביעה במסגרת החוק, דבר המשפיע על אופן ניהול התובענה. מצד אחד יש הקלות לתובע בכל הנושא של האחריות אולם מאידך המחוקק קבע הגבלות על הפיצוי בכל הקשור לכאב וסבל, באופן שמקפח את התובע לעומת תביעה שלא הייתה מוגשת במסגרת חוק זה.

עניין נוסף שייחודי לחוק זה הוא כל נושא המומחים בבית המשפט. אם בתביעה רגילה כל צד מביא את מומחיו ולעיתים נדרשים למומחה מכריע מטעם בית המשפט. בהליך של תאונות דרכים מראש ממונה מומחה אחד מטעם בית המשפט, דבר שחוסך זמן ועלויות מצד שני הצדדים.

בדרך כלל בירור התובענה אינו מסובך ומי שבקי בתחום יכול להעריך כבר תחילת הדרך את גובה הפיצוי. לכן, תיקים רבים שמנוהלים על ידי עורכי דין הבקיאים בתחום נסגרים בפשרה בין התובע לחברת הביטוח ולא מנוהלים עד הסוף.

גובה הפיצוי
הפיצוי הוא נגזרת של אחוזי הנכות שיפסקו לתובע בשקלול נתוניו האישיים והנזקים הישירים והעקיפים שנגרמו לו.

ולכן, החשיבות בניהול התיקים הוא בהצגת והוכחת המגבלות הגופניות והנזקים הישירים והעקיפים שגרמה תאונת הדרכים. כמו כן, ישנה חשיבות לקביעת גובה השתכרותו של התובע והעתיד הכלכלי שלו. משעה שנתונים אלה נקבעו, הדרך לסגירת התיק בפשרה או בפסק דין סלולה.

למשרדנו ניסיון מוכח בתחום תאונות הדרכים. משרדנו מייצג הן לקוחות פרטיים והן חברות ביטוח בניהול ההליכים בבתי המשפט

תוך שימת דגש על צרכי הלקוח ושמירת האינטרסים שלו.

חוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים