מיסוי נחלות במושבים

גם בעיר וגם במושבים וקיבוצים הבעלים הרשמיים של כל קרקע הוא המדינה (רמ"י), אך בעוד בעל דירה בעיר נחשב לחוכר הקרקע, החוכר של נחלה אינו המתגורר בה אלא הסוכנות היהודית שמשכירה את הקרקע לאגודה השיתופית של המושב וזו מעניקה רשות לאדם להתגורר בנחלה ולהתפרנס בשטחה. לדבר יש משמעות רבה בכל הקשור לנושא מיסוי נחלות במושבים. המס שישלם מוכר נחלה בעסקת מכר יהיה שונה מהמס שישולם במכירת דירה בעיר. אם אתם מתכננים למכור את הנחלה שברשותכם אל תעשו זאת לבד. עו"ד תמיר יחיא מכיר היטב את נושא מיסוי נחלות במושבים ויסייע לעבור מאת המכירה בצורה החלקה ביותר.

מה חשוב לדעת על מיסוי נחלות במושבים?

לפני שאתם מתכננים למכור את הנחלה שלכם, כדאי להכיר טוב יותר את הנושא של מיסוי נחלות במושבים. לא סתם שיעור מכירות נחלות במושבים נמוך יותר ממכירות נכסים עירוניים. המס המוטל המשולם הן לרשות המיסים והן לרשות מקרקעי ישראל "אוכל" חלק משמעותי מהרווחים ולכן אנשים לא ממהרים למכור. ממה מורכבת "עוגת המס" שתשלמו? היום מס מרכזי הוא מס רכישה אשר נקרא בעבר מס הסכמה. בנוסף ישנו מס שבח, לפחות על החלק בנחלה המשמש לחקלאות (ופרנסה בכלל) ולא למגורים. בגדול מיסוי נחלות במושבים יכול להגיע לכ 45%.

להפחית עלויות בעזרת מומחה בתחום

כאמור, מיסוי נחלות במושבים הוא גבוה. עדיין, אם הנחלה אינה משרתת אתכם או שאתם רוצים לעבור ממנה ולשנות סגנון חיים המיסוי לא צריך לעצור אתכם. בעזרת עורך דין המומחה בתחום הנחלות והמושבים יתכן שיימצאו הדרכים כיצד להוזיל עלויות ולהפחית מיסים. בנחלות כל מקרה הוא לגופו בגלל מורכבות העניין. ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע על חישוב המס הסופי כמו מספר יחידות המגורים בנחלה, מיקום הנחלה במושב, זכויות הבניה, סוג העיבוד החקלאי במקום ועוד. שיעורי המס יכולים להיות מופחתים משמעותית כאשר לוקחים בחשבון את כל הנתונים שיכולים לעבוד לטובתכם. עו"ד תמיר יחיא בעל ניסיון רב בתחום נחלות ומושבים וסייע למוכרי נחלות להפחית מיסים באופן משמעותי.

מיסוי נחלות במושבים